Mobilya dolasıyla ranza üretimininde kullanılabilen ağaç cinslerine örnek olarak ceviz, gül, meşe, kayın, çam, tik, ladin gibi ağaçları sayabilmek mümkün. Bu ağaçların hepsiyle de sağlıklı ve kaliteli ürünler üretilebilmekte. Ama söz konusu görünüm ve fiyat olunca bazı farklılıklar olabiliyor. Konu fiyata gelmişken tik ağacının bu saydığımız ağaçlar içerisinde en maliyetlisi olduğunu söyleyebiliriz.

tik ağacı ve deseni

tik ağacı ve deseni

Tik ağacı yanda gördüğünüz gibi devasa boyutlara ulaşabilen bir ağaç. İngilizce teak olarak anılan tik ağacı Afrika kökenli yani sıcak iklim ağacıdır. Rengi sarımsı ve şık doğal desenli olmakla beraber kullandıkça koyulaşır. En önemli avantajı nedir derseniz her türlü iklim şartına dayanıklı oluşu diyebiliriz. Fiyatını arttıran en önemli özellik de budur dersek yanlış olmaz. Solda Afrika’dan bir tik ağacı hemen yanında tik ağacının mobilyada nasıl bir desen sunduğunu görebilirsiniz. Tik ağacı ile ilgili daha detaylı bilgi için wikipedia’nın ilgili sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

ceviz ağacı ve deseni

ceviz ağacı ve deseni

Bir diğer ağaç çeşidimiz cevizdir. Üstün niteliklere sahip ayrıca estetik olarak kıymetli bir mobilya malzemesidir. Ceviz sert iklim koşullarına dayanabilen ama çalışan bir ağaçtır. Kerestesi orta sertlikte olup vida, çivi ve tutkal gibi malzemelerle kolaylıkla bağlantı yapılabilir. Cevizin dezavantajı çok çalışan bir ağaç olmasıdır. Ağacın çalışması demek zamanla bulunduğu iklim koşullarına göre şekil değiştirmesidir. Bu tamamen şekil değiştirmek olmayıp yer yer şişme, yamulma ve çatlama şeklindedir. Bu çalışma ortam şartlarının sertliğine göre gözle görülür şekilde olmaktadır. Ceviz ağacı ve desenini solda görebilirsiniz. Ceviz ağacı ile ilgili daha detaylı bilgi için buradan wikipedia sayfasını inceleyebilirsiniz.