Özellikle küçük odalar için oldukça kullanışlı bir üründür ranzalar. Odanın kullanım şeklini daraltmadığı gibi şık bir dekorasyon kazanmasına da imkân veren bu mobilyalar genellikle çok çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Ranza seçiminde oldukça iyi bir araştırma yapılması da gerekebilir. Kaliteli ve güvenli olmasına özen gösterilmelidir. Üst katta olan yatağın etrafında kolluk olması önemlidir. Ayrıca merdiven basamaklarının geniş ve sayıca çok olması küçük çocuklar için ufak kazaları önlemek adına önemlidir. Bir diğer önemli nokta da odada nereye yerleştirilmesi konusudur. Öncelikle odanın ölçülerinin alınması gerekir. Bu ölçülere uygun bir ranza seçimi yapılmalıdır. Ranzanın pencere kenarına koyulmaması önemlidir. Odaya gelen güneş ışığını engellememesi açısından bu duruma dikkat edilmelidir. Duvara yakın bir şekilde konulmalıdır. Şık bir görüntü için kapıya da belli bir mesafesi olmalıdır. Ayrıca dar alanlara yazımızın resminde gördüğünüz gibi duvara monte bir ranza da iyi bir çözüm olabilir.

Küçük odalar için son derece ideal bir ürün olan ranzaların birçok farklı modeli bulunmaktadır. Genellikle iki katlı olan ranza modelleri biraz daha sık tercih edilir. Bazı modellerinde kenarında çalışma masası da yer alabilir. Ancak tek kişilik ranzalarda vardır. Alt tarafında çalışma masası ve koltuğu olan bu modellerin yatağı ise üst kısımda yer alır. Bir başka modelde ise ranzanın kenarında dolap ya da kitaplık olabilmektedir. Bu tarz ürünler diğerlerine göre biraz daha dekoratiftir diyebiliriz. Bu nedenle ranzaya dolap, çekme, raf, çalışma masası gibi fonksiyonlar eklemek alanı iyi kullanmak adına yararlı olacaktır. Oda içinde sağlanan bütünlük ile daha şık bir görüntü kazanılmış olur. Ranza modellerinde başta çizgi film kahramanları olmak üzere birçok farklı konsept kullanılmıştır. Bu konseptlerden yapılacak seçimi de çocuğa bırakmak daha doğru olacaktır. Hazır olan ranza modellerinden bir seçim yapılabileceği gibi özel olarak tasarlanmış ranzada istenilebilir. Daha uzun bir sürede teslim edilen bu uygulamada ranza kişiye özel olarak üretilmektedir. Ölçü ve istenen hususlar bu nedenle ayrıntılı olarak belirtilmelidir.

Tasarlanmış ranza fiyatları diğerlerine oranla daha yüksek olacaktır. Kaliteli ve rahat bir ranza seçimi için fiyatın önemli bir faktör olmaması gerekmektedir. Alınacak ürünün çocuğun sağlığına birebir etkisi olacağını unutmak yanlış olacaktır. Ranza tercihinde daha donanımlı bir ürün seçilmesi fiyat açısından da daha iyi olabilir.

Beğenebileceğiniz Bazı Ürünler