Merhaba modüler mobilya severler. Bir başka blog yazısı ile sizlerleyiz. Bu yazımızda ranza fiyatları için belirleyici unsurların neler olduğu konusuna değineceğiz. Ranzalar hepimizin de bildiği gibi hem demir hem de ahşap malzemelerden imal edilebilmekte. Demirden üretilen ranzalar ahşaba nazaran daha dayanıklı iken fiyat ve estetik olarak ahşaptan birkaç adım geride kalmaktadır. Demir ranzalara ferforje yani dövme demir ile estetik katmak adına bazı modüller eklenebilse de ahşabın sıcaklığı ve zarafetini sunamayacaktır.

Peki neden piyasadaki ranza fiyatları bu kadar çeşitli?

Bu soruyu yanıtlamaya çalışalım. Üstte demirin zaten ahşaba göre ucuz olduğundan bahsettik. Demir ranzalar zaten ucuzken bir de kalın demir kullandıklarını iddia edip ince demir kullanarak hem kalitesiz hem de kırılma tehlikesi olan ranzalar üretenler malesef piyasada mevcut.

Eğer kalitesi önemli değil işimi görsün fiyatı düşük olsun diyorsanız sunta ranzalar size bir çözüm olabilir. Ancak uzun ömürlü olur mu bu pek mümkün olmaz. Zaten piyasadaki en ucuz ahşap havası verilmiş ranzalar sunta veya suntalam olan ranzalardır. Biz Plato Mobilya olarak ürünlerimizde sunta ve türevleri hammade kullanmamaktayız.

Sunta ranzalardan çok çekmiş iseniz asgari kalite içib tercihiniz mdf ranzalar olmalı. Mdf ranzalar sunta ranzalara göre fiyat olarak çok da yukarıda sayılmazlar. Hem kalite hem sunduğu sağlamlık bu fiyat farkını görmezden gelmenize yeter de artar.

Geldik ahşap, bir başka deyişle masif yani doğal ağaçtan üretilen ranzalara. Masif ranzalar duruşlarıyla, sağlamlıkları ve kaliteleri ile her zaman ayrı bir yeri olan ürünlerdir.