Ranza alacaksınız ama internette yaptığınız araştırmalar kafanızı karıştırdı değil mi? Peki bir sitede 500 tl’ye bile ranza varken başka bir sitede neden 3000 tl fiyat alıyorum diyorsunuz. Cevap çok basit eğer ahşap bir ranzayı ucuza almak istiyorsanız o size satılan ranza gerçek ahşap yani ağaç değil sunta veya yonga levha olacaktır.

Yonga levha aslında sunta demektir. Sunta kelimesinden hoşlanmayanlar için üretilmiş bir pazarlama kelimesinden başka birşey değildir.

Ranza, taşıdığı yük itibariyle sağlam bir iskelete sahip olması gerekir. Binip inmeler sonucu yıpranmaması, dayanıklı olması gerekir. Alırken kar ettiğinizi düşündüğünüz sunta ranzaların kısa bir süre sonra sağından solundan sesler gelmeye ve hafif hafif oynamaya başlar. Hatta bir zaman sonra çatlayabilir, kırılabilir Bu suntanın dayanıksız, dökülüp dağılır bir yapıda olması sonucu harekete ve yük taşımaya elverişli olmamasındandır. Ayrıca evinizi taşıyacağınız zaman bu sunta ranzaların bu taşınmayı kaldıramayacağını da hesaba katmanız gerekir.

Peki hangi ranzalar uzun ömürlü ve dayanıklıdır? Suntaya nazaran daha dayanıklı olan malzeme mdf’dir. Ama en dayanıklı mobilya malzemesi elbette masif yani gerçek doğal ağaçtır. Ahşap ranzalar asla kırılıp dağılmaz, yük kaldırabilir, dayanım gücü yüksektir, formunda bozulma olmaz ayrıca daha estetik durur ve sağlıklıdır. Çocuklarınız bunu haketmiyor mu?